Jak správně posílat e-maily z e-shopu?

Zasílání transakčních e-mailu z e-shopu prostřednictví vaší e-mailové adresy.

Pro správné posílání e-mailů z vašeho e-shopu je důležité zajistit, aby byly v pořádku doručeny do schránky příjemce a nekončily v jeho spamové složce. K tomu je nutné správně nastavit odesílání e-mailů z vašeho e-shopu.

Existují dvě hlavní metody, jak toho dosáhnout. První způsob je nastavení SPF záznamu (Sender Policy Framework), což je záznam v DNS záznamech vaší domény, který specifikuje, jaké servery mohou odesílat e-maily v jejím jménu. Pokud nastavíte SPF záznam správně, zvýšíte tak šanci na doručení vašich e-mailů přímo do doručovací schránky příjemce.

Druhou možností je propojení vašeho e-shopu s vaším SMTP serverem. SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) je standardní protokol pro odesílání e-mailů v počítačových sítích. Pokud váš e-shop odesílá e-maily přes váš SMTP server, můžete být jistí, že budou doručeny přímo od vás a že nebudou označeny jako SPAM.

Nastavení SPF záznamu

Co je to SPF záznam

SPF záznam je jeden z mechanismů pro ověřování identity odesílatele e-mailu. Je to záznam v DNS záznamech domény, který specifikuje, které servery mohou odesílat e-maily v jejím jménu. SPF záznam obsahuje seznam IP adres serverů, ze kterých jsou povoleny odesílání e-mailů pro danou doménu. Pokud se nějaký e-mail pokouší odeslat z jiného serveru, než je uveden v SPF záznamu, může být označen jako podezřelý a může být blokován nebo označen jako SPAM.

SPF záznam umožňuje ověřit, že e-mail opravdu pochází od správného odesílatele, a tím minimalizuje riziko šíření SPAMU nebo podvodných e-mailů. SPF záznam se tedy používá k ochraně proti falešnému odesílání e-mailů a zlepšení doručitelnosti e-mailů do doručovací schránky příjemce.

Jak nastavit SPF záznam?

Při nastavování SPF záznamu je důležité být opatrný a správně ho nastavit, aby byla minimalizována pravděpodobnost, že legitimní e-maily budou nesprávně označeny jako SPAM.

Již mám jiné SPF záznamy

  1. Vstupte do administrace vaši domény.

  2. Vstupte do nastavení DNS záznamů.

  3. V DNS u své domény klikněte na upravit TXT záznam s obsahem již uloženého SPF a jeho obsah doplňte o následující řetězec: include:spf.active24.com Pokud tedy váš záznam vypadal takto: v=spf1 include:spf.seznam.cz ip4:11.22.33.44 ~all

    Tak nově bude vypadat následovně: v=spf1 include:spf.seznam.cz include:spf.active24.com ip4:11.22.33.44 ~all

Nemám žádný SPF záznam

Pokud nemáte zatím žádné nastavené SPF záznamy v DNS u své domény, pak bude zapotřebí přidat nový TXT záznam formátu SPF do DNS u vaší domény. SPF se musí nastavit jako DNS TXT záznam u domény, ze které budete chtít, aby e-maily odcházely.

Pokud byste přidali SPF pouze pro naše servery, ovlivnilo by to negativně rozesílání emailů z jiných serverů. Proto je nutné informovat se u svých poskytovatelů emailových služeb, které SPF záznamy je třeba pro jejich servery přidat. Až budete mít tyto informace k dispozici, postupujte podle kroku Již mám jiné SPF záznamy.

Nastavení SMTP

SMTP znamená Simple Mail Transfer Protocol a je to standardní internetový protokol pro přenos emailů mezi počítači. SMTP se používá pro odesílání emailů od uživatele nebo emailového klienta na emailový server a pro přenos emailu mezi emailovými servery. SMTP zajišťuje spolehlivý přenos emailu a umožňuje různým emailovým klientům a serverům vzájemně komunikovat při odesílání a příjmu emailů.

Přejděte do své administrace Rocketoo do části Nastavení / Nastavení e-mailů. Zde zvolte volbu Vlastní SMTP. Následně bude potřeba vyplnit údaje pro připojení na váš SMTP server.

Nastavení pro Email Profi

Pokud používáte Email Profi od Seznam.cz, tak nastavte následující údaje:

SMTP adresa: smtp.seznam.cz SMTP port: 465 SMTP šifrovací protokol: SSL Vyžadována SMTP autorizace: ano Uživatelské jméno: váš e-mail pro přístup ke schránce Heslo: vaše heslo ke schránce

Nastaveni pro Gmail

Pokud používáte Gmail od Google, tak nastavte následující údaje:

SMTP adresa: smtp.gmail.com SMTP port: 465 SMTP šifrovací protokol: SSL Vyžadována SMTP autorizace: ano Uživatelské jméno: uživatelské jméno, kterým se hlásíte do Gmailu Heslo: vaše heslo do Gmailu, pokud nemáte zapnuté dvoufázové ověření

Heslo při dvoufázovém ověření

Pokud jste aktivovali funkci dvoufázového ověřování ve svém účtu Gmail, nemůžete se přihlásit pouze s vaším heslem. V takovém případě budete potřebovat vygenerovat heslo aplikace, abyste ho mohli používat pro přihlašování v Rocketoo.

Přihlaste se do svého Gmail účtu a přejděte na stránku Hesla aplikací https://myaccount.google.com/apppasswords (Nápověda Google).

Zde si ve spodní části stránky v rozbalovacím menu Vyberte aplikaci zvolte volbu Pošta.

V dalším rozbalovacím menu Vyberte zařízení zvolte volbu Jiné (vlastní název) a v dalším kroku zadejte název např. E-shop a potvrďte.

Vygenerované heslo si zkopírujte do schránky a vložte do Rocketoo. Pokud budete heslo přepisovat, tak jej zadejte bez mezer.

Last updated